Dzień Dziecka 2017

Międzynarodowe święto dzieci jest jednym z tych dni, które przepełnione są radością, beztroską i szczerością. Dzień Dziecka jest świętem, które obchodzone jest na całym świecie, niemniej, nie we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej tym dniem jest 1 czerwca. Poznajmy więc krótką historię tego dnia, a także sprawdźmy, jak jest obchodzony w różnych częściach Europy.

Niejedna geneza powstania

To, że dzień dziecka jest świętem szczególnym, jest absolutnie oczywiste. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, kiedy zostało powołane do życia, ani też kto jest jego pomysłodawcą. Dla nas jest ono dniem na stałe wpisanym do kalendarza, tak samo, jak święta bożonarodzeniowe czy wielkanocne.

Patrząc na historię trudno znaleźć jednego ojca tego dnia, podobnie jak niełatwo jest wyłonić jedną, konkretną datę. Prawdą jest natomiast, że w 1924 roku w Genewie Liga Narodów po rozpatrzeniu wniosku Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła szalenie ważną uchwałę, mianowicie Deklarację Praw Dziecka. Śmiało można powiedzieć, że ten krok był poniekąd prekursorem dalszych działań i ustanowienia dnia dziecka. Chińczycy twierdzą, że dzień dziecka zagościł w ich kalendarzach już w 1926 roku, a Japonia wprowadziła go w 1948 roku.

W wielu źródłach jako rzeczywistą datę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Dziecka podaje się 1954 rok, w którym to Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła działania mające rozpowszechniać poszanowanie dla dzieci zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Pewne jest zatem, że do powstania tego wyjątkowego dnia przyczyniło się wiele osób i kilka instytucji, dla których dobro dzieci na całym świecie było szalenie ważnym. Być może właśnie dlatego dzień dziecka w różnych częściach świata ma odmienną datę i nieco inny styl obchodzenia, ale to nie zmienia faktu, że w tym wyznaczonym dniu to dzieci są najważniejsze. Jeszcze kilka dekad wstecz ten dzień był swego rodzaju walką z umniejszaniem roli dzieci i traktowaniem ich podmiotowo. Był on manifestacją pełnoprawnego statusu społecznego — dzisiaj to święto hucznej zabawy.

Światowe prezenty na dzień dziecka

W Polsce — podobnie jak w Czechach, na Słowacji czy w Rosji – dzień dziecka obchodzony jest 1 czerwca. W tym dniu należy po prostu rozpieszczać zarówno te małe, jak i te duże dzieci, konieczny jest także właściwy prezent na dzień dziecka, którym niekoniecznie musi być rzecz materialna.

We Francji oraz Włoszech dzieci obchodzą swoje święto zaraz na początku roku, 6 stycznia w święto Trzech Króli. Wyjątkowa symbolika tego dnia idealnie komponuje się z przesłaniem dla dzieci, które zasiadają ze swoimi rodzicami do wyjątkowej, dziecięcej kolacji lub obiadu. Ponadto beneficjenci tego dnia otrzymują ciastko z wróżbą, a także — stosownie do płci — koronę królowej lub króla.

Wymarzony prezent na dzień dziecka

W tym wyjątkowym dniu nawet my — dorośli, chcemy poczuć się jak dzieci. Wiemy, jak ważne są prezenty na Dzień Dziecka i najczęściej wyszukujemy takie, o których od dawna marzyła nasza pociecha.

Pomysłów na prezenty na Dzień Dziecka jest niezliczona ilość — począwszy od zabawek dostosowanych do wieku, a skończywszy na tych poważniejszych tj. sprzęt elektroniczny. Mile widziane są także łakocie. Jako darczyńcy i organizatorzy tego wyjątkowego w roku dnia nie zapominajmy jednak, że najważniejszym prezentem powinien być wspólnie spędzony czas, to właśnie tego elementu w dzisiejszym świecie brakuje naszym dzieciom najbardziej. Idealnym pomysłem jest połączenie tych dwóch oczekiwanych rzeczy, a więc podarunku i uwagi.