Prezenty dla dzieci – na tak, czy na nie?

„Mamo, chciałam to mieć. Kupisz mi tę zabawkę? ” – pyta kilkuletnie dziewczynka oglądając emitowane pomiędzy bajką reklamy. Bardzo często rodzice ulegają tego rodzaju prośbom i w niedługim czasie kilkulatek cieszy się z kolejnej, przeraźliwie grającej zabawki. Czy rzeczywiście była mu potrzebna i co właściwie wnosi do jego rozwoju?

Zabawki, które nie uczą

Niestety, rynek zabawek nie jest tak kolorowy i bajeczny jak mogłoby się wydawać. Kupując prezenty dla dzieci ulegamy chwili, modzie i prośbom naszych maluchów. Bardzo często kompletnie nie zastanawiamy się czy dana zabawka w ogóle ma jakąkolwiek wartość edukacyjną i rozwojową dla dziecka. Liczymy na radość z nowego prezentu i faktycznie możemy ją obserwować przez kilka pierwszych chwil. Później, z irytacją stwierdzamy, że nader drogi nabytek leży pokryty kurzem gdzieś w kącie pokoju.

Producenci zabawek rzadko dokładają starań, by ich produkty niosły ze sobą jakąś większą wartość. Kuszą kolorami i fantastycznymi reklamami, które są przede wszystkim kierowane do dzieci. Forma przedstawienia atutów zdaje się przemawiać, chociaż zdecydowanie jest ona czynnikiem podrzędnym. Codzienne emisje efektywnie zapisują się w małych główkach, które potrafią skutecznie prosić. Zanim ponownie sięgniemy do portfela i kupimy kolejną lalkę czy samochód zastanówmy się, czy nasze dziecko naprawdę potrzebuje kolejnej zabawki.

Prezent od święta

Obdarowywanie jest skądinąd miłe, ale staje się powszednie, gdy nie ma w nim otoczki wyjątkowości, dlatego też codzienne prezenty dla dzieci nie są dobrym pomysłem na budowanie relacji z dzieckiem, ani tym bardziej na organizację jego czasu.

Fantastyczne prezenty dla chłopców to niekoniecznie kilkuset złotowe zestawy klocków, aczkolwiek te rzeczywiście mają swój pozytywny wymiar. Gorzej, jeśli permanentnie kupujemy gry, czy innego rodzaju gadżety elektroniczne. Dobrym pomysłem są z kolei zajęcia pozaszkolne, które będą rozbudowywały pasje. Oczywiście, nie można niczego narzucać. Trudno spodziewać się, że chłopak będzie cieszył się z lekcji baletu jeśli zdecydowanie pasjonuje się sztukami walki.

Wybierając prezenty dla dziewczynek popatrzmy na ich świat w sposób kreatywny. To przecież małe modystki, tancerki, śpiewaczki i malarki. Tutaj nie potrzeba wielkich wydatków. Niejednokrotnie wystarczy dobrać odpowiednie akcesoria, które uruchomią wyobraźnię i pozwolą tworzyć coś niezwykłego.

Czas to prezent

Zastanówmy się, czy wolelibyśmy otrzymywać codziennie prezenty od najukochańszej osoby, czy też wybralibyśmy regularne spacery, rozmowy i wspólne zrobienie kilku rzeczy. Zdecydowana większość nie zamieniłaby czułości i bliskości na kilka błyskotek. Dokładnie tak samo jest z dziećmi. Prezenty dla dziewczynek, podobnie z resztą jak i prezenty dla chłopców nie muszą być materialne. Oczywiście, będziemy słyszeli prośby o kolejne rzeczy, ale zamieniając je na wspólnie spędzony czas – nie biernie, ale aktywnie i w pełni – nasze pociechy coraz rzadziej będą szukały zamienników.

Umiar jest najlepszym doradcą i to w całkiem dosłownym tego słowa znaczeniu. Obrazowo mówiąc, nawet najlepsze czekoladki kosztowane  codziennie staną się zbyt mdłe. Dokładnie tak samo jest z zabawkami. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich przesyt zacznie przybierać dość niepokojące formy w przyszłości. Poczucie, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki zaczyna budować się od takich drobnostek. Inna sprawa, że często kupujemy na wyrost. Wybieramy rzeczy, które nie powinny znaleźć się w naszym koszyku. Dobre przesłanki nie zawsze odnoszą pozytywny skutek. Chcąc sprawić dziecku przyjemność bezwiednie dajemy się porwać kolejnej prośbie, tymczasem pomału tracimy kontakt z własną pociechą.

Dobre prezenty – niekoniecznie zabawki

Powiedzieliśmy już, że nadmierne kupowanie zabawek przestaje być prezentem. Skoro tak, to co nim jest? Jakie są dobre prezenty dla dzieci?

Patrząc oczyma dziecka trudno w nich tak naprawdę dostrzec konieczność otaczania się co rusz nowymi przedmiotami. O wiele chętniej nasze maluchy spędzają czas po prostu z rodzicami. Zastanawiając się więc, jakie prezenty dla chłopców będą właściwe popatrzmy, co lubi robić nasz syn. Może zbudowanie czegoś z niczego będzie najlepszym pomysłem? Wspólne majsterkowanie zbliża i pozwala poznać siebie nawzajem. To także moment tylko dla siebie, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Oczywiście, majsterkowanie jest tylko przykładem, ale idąc jego śladem, to właśnie ono może zostać połączone z jeszcze jednym prezentem – zestawem odpowiednich narzędzi, które będą w użytku niejeden raz.

Wybierając prezenty dla dziewczynek postarajmy się przeniknąć do ich świata. Może nasza mała córeczka marzy o tym, by stać się księżniczką na balu? Dlaczego nie mielibyśmy urządzić małego przyjęcia, a naszą małą damę przebrać w prawdziwą księżniczkę? Efekt – zaskoczenie i prawdziwa radość, która zapisze się w pamięci na zawsze, całkiem odwrotnie niż następny kolorowy i plastikowy konik ze świecącym ogonem.

Idealny i nieoczekiwany

Fantastyczny prezent dla dzieci nie musi kosztować majątku, ale bezspornie musi być utkany z rodzicielskiej miłości, uwagi i akceptacji do pasji dziecka. Ten wymarzony, pochodzący z ekranu telewizora nie jest zły, ale zanim go kupimy zastanówmy się, czy ta chęć nie jest spowodowana jedynie chwilą czy modą. Intuicja powinna nam podpowiedzieć doskonałe rozwiązania. Nie idźmy na skróty, rozmawiajmy, bądźmy i postępujmy rozważnie.

Kolejna gra? Jeśli tak, to wyłącznie taka, o której mamy szersze pojęcie. Może być anglojęzyczna, dzięki czemu nasz syn czy córka będzie mogła jednocześnie uczyć się języka obcego. Lalka? Tak, ale tym razem nie za kilkaset złotych, a za kilkadziesiąt. Kolczyki czy pierścionki z plastiku – lepsze będą te wykonane samodzielnie, razem z mamą lub tatą z modeliny. Domek dla lalek można zrobić z kartonu i przy okazji puścić wodze fantazji – nikt nie będzie miał takiego samego.

Pomysłów może być naprawdę bez liku, a z nich z pewnością powstaną perfekcyjne prezenty dla dzieci, które zachwycą i pochłoną nie jedną, ale kilkadziesiąt wspólnych godzin.