10 porad, jak chronić skórę przed promieniowaniem

Mimo tego, że zima w pełni i nie wygląda na to, bo w najbliższych tygodniach pogoda miała ulec radykalnej zmianie, to zapewne każdy z nas czeka już na pierwsze ciepłe dni i ten samym promienie słońca. Niewątpliwie wiele osób zdecydowało się na spędzenie zimowy ferii lub urlopów w ciepłych krajach, gdzie słońca nie brakuje. Jednak bez względu na to, czy przebywamy w upalnym klimacie, czy też korzystamy z zimowego słońca na stoku, powinniśmy pamiętać o właściwej ochronie przed promieniowaniem UV. Dzisiaj skupimy się jednak na podstawowe zasadach, w których nie powinniśmy pomijać. Należy pamiętać o tym, dobrze sprawa w sposób szczególny dotyczy dzieci, których skóra jest niezwykle wrażliwa, co oznacza, że zasługuje na jeszcze lepszą ochronę niż skóra dorosłych.

Dlaczego ochrona przed promieniowaniem UV w przypadku dzieci jest tak niezwykle ważna?

To, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać to fakt, że skóra dziecka przed ukończeniem przez nie 3 roku życia jest jeszcze nie dojrzała. Oznacza to, że nie ma ona jeszcze rozwiniętego systemu ochronnego przeciw działaniu promieniowanie UV. Oczywiście jako rodzice staramy się wybierać najlepsze czapeczki, parasole, ubranka, ręczniki czy też okulary przeciwsłoneczne oraz stosować wysokiej jakości kremy z filtrem, które zadbają o skórę maluchów sposób najlepszy. Musimy jednak pamiętać, że samo to nie wystarczy. Nawet w pochmurny dzień jesteśmy narażeni na działanie promieniowania uva, które tak naprawdę do ziemi dociera przez cały rok. Powinniśmy wiedzieć również o tym, że ten rodzaj promieniowania wnika głęboko do skóry właściwej, a tym samym powoduje jej reakcję obronną. Opalenizna jest zatem wynikiem tego, że tak naprawdę nasza skóra broni się przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Stosowanie właściwej i należytej ochrony przed promieniowaniem UV ma na celu zmniejszyć ryzyko powstawania ewentualnych oparzeń posłonecznych w, a tym samym ograniczyć rozwijanie się groźnych chorób skórnych, które są wynikiem właśnie poparzeń. Należy pamiętać również o tym, że promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo wiele negatywnych skutków dla naszej skóry, a szczególnie dla skóry dzieci. Nie możemy zapominać o tym, że poparzenia słoneczne, do których doszło w wieku dziecięcym, bardzo często stają się przyczyną powstawania nawet nowotworów skóry. Co zatem powinniśmy wiedzieć o ochronie naszej skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym? Jak w sposób właściwy chronić dzieci?

Zasady, które powinny być przestrzegane w przypadku ochrony przed promieniowaniem UV

1. Zacznijmy od tego, że przede wszystkim nie powinniśmy wystawiać dzieci oraz niemowląt na bezpośrednie działanie promieniowania ultrafioletowego. Nie oznacza to jednak, by całkowicie zrezygnować ze słońca. Z powodzeniem możemy na krótkie chwile zażywać kąpieli słonecznych przy zachowaniu należytej ostrożności.

2. Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, by stosować właściwe kremy, które zapewniał naszej skórze ochrony przed promieniowaniem UV. Całe nasze ciało powinno zostać pokryte taką emulsją, w tym także okolice oczu, szyja, małżowiny uszne, stopy, zgięcia łokciowe czy doły podkolanowe.  

3. Skoro mówimy o kremach, powinniśmy wybierać takie, które posiadają wysoki wskaźnik SPF. SPF to tak naprawdę wartość liczbowa filtra, dzięki której możemy określić zdolność i jego ochrony przed promieniowaniem UV. Oznacza to więc w praktyce, że sama ta wartość mówi o tym, jak długo możemy przebywać na słońcu bez ryzyka oparzenia skóry. Oczywiście, należy również pamiętać o tym, w co jakiś czas ponawiać aplikację kremu i bezwzględnie robić to także po wyjściu z wody.

4. Czas nałożenia kremu przed wyjściem na zewnątrz powinien być odpowiedni i wynosi on około 20-30 minut.

5. Znaczenie ma również ilość aplikowane go preparatu, dlatego też nie powinna być ona ani zbyt duża, ani zbyt mała. Zaleca się, by nakładać około 2 mg na 1 cm2 ciała.

6. Wspomnieliśmy już o tym, że należy powtarzać nakładanie właściwego kremu z filtrem. Najlepiej podczas planowania ponawiać tę czynność co dwie godziny lub częściej. Należy pamiętać o tym, że nie tylko kontakt z wodą może pozbawić naszej skóry warstwy ochronne i, ale również wpływ ma na to piasek czy nawet kontakt z ręcznikiem.

7. Oczywiście sam krem z filtrem nie zapewni nam dostatecznej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie możemy zapominać o dodatkowej warstwie ochronnej w postaci odzieży z filtrem UV, właściwych nakryć głowę oraz bezwzględnie należy chronić także oczy poprzez wybór dobrych okularów przeciwsłonecznych. Pamiętajmy o tym, że tak naprawdę nie każda tkanina chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego też warto wybierać przeznaczony do tego ubrania, które dodatkowo posiadają odpowiednie certyfikaty oraz oznaczenia potwierdzające funkcję ochronną, którą pełnią. Ciekawe jest również to, że tak naprawdę lekki, biały, bawełniany t-shirt zapewnia na niską ochronę a skuteczniejsza może okazać się nawet odzież wykonana z tworzyw sztucznych i wszelkie tkaniny tkane bardzo gęsto oraz ciemne lub w intensywnych kolorach. Jednak z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dedykowanej odzieży, co z pewnością zwiększy ochronę. 

8. Wspomnieliśmy o ochronie skóry, ale nie możemy zapominać o ustach. Bezwzględnie należy stosować odpowiednie balsamy z filtrem, bo również na ustach nie doszło do poparzeń. Podobnie w przypadku okularów przeciwsłonecznych – wybierajmy tylko te, które faktycznie zapewniają naszym oczom doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV z pewnością nie warto kupować okularów przeciwsłonecznych w popularnych sklepach sieciowych, gdyż mogą nam one przynieść więcej szkody niż pożytku.

9. Wybierając różnego rodzaju kosmetyki zawsze pamiętajmy o tym, by na każdy sezon kupować nowe, a nie sięgać po te zeszłoroczny. Kosmetyk, który został otwarty w ubiegłym roku nie będzie nas chronił tak, jak powinien.

10. Oczywiście bezwzględnie należy pamiętać o tym, zrezygnować z ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe w najbardziej intensywnych godzinach oraz pamiętać o nawodnieniu organizmu. Bezwzględnie jednak, czy spędzamy czas w zacienionym miejscu, czy korzystamy z bezpośredniego słońca, ochrona naszej skóry powinna obowiązywać zawsze.

Podsumowanie

Jak widać, nawet w zacienionych miejscach należy stosować ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to niezwykle ważne, gdyż poparzenia słoneczne mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Wspomnieliśmy również o tym, że w sposób szczególny należy chronić dzieci i to powinno być naszym priorytetem. Bezpieczeństwo podczas wakacji ma różne oblicza – także sprowadza się do ochrony skóry maluchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.