Jak nauczyć dzieci dbać o ich własne zdrowie?

Będąc rodzicami przekonujemy się, że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie naszych dzieci. Dokładamy wszelkich starań, by pielęgnować maluchy od pierwszych chwil i życia oraz dbamy o to, aby były one szczęśliwe i w pełni bezpieczne. Jednak mimo tego, że w domu staramy się zapewnić im optymalne warunki rozwoju, przychodzi taki czas, kiedy maluchy wędrują do żłobków, przedszkoli czy w końcu do szkoły. Wtedy nie mamy nad nimi pełnej kontroli i nie wiemy, czy są w pełni zadbane. Dlatego też od najmłodszych lat powinniśmy w dzieciach wyrabiać dobre nawyki i dokładać wszelkich starań, by nauczyć maluchy dbać o ich własne zdrowie.

Aspekty związane ze zdrowiem, których nie możemy pominąć

Oczywiście dla zdrowia dzieci niezwykle ważna jest właściwa dieta, aktywność fizyczna, zrównoważona aktywność umysłowa, spędzanie sporej ilości czasu na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, ubieranie do pogody oraz wiele innych czynników, o których niekoniecznie pamiętamy. Tak naprawdę, takie czynności jak mycie rąk czy zębów oraz kąpiel mimo tego, że doskonale znane są dzieciom i wykonują je po kilka a nawet kilkanaście razy dziennie, bywają uznawane za nielubiane. Dzieci nie kiedy wykonują je tylko i wyłącznie pod przymusem. Niestety taki obowiązek uważany za przykry nie będzie skutkował niczym pozytywnym. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by uświadamiać dzieci od początku, dlaczego te czynności są tak istotne. Mimo tego, z ich punktu widzenia wydają się one nieprzyjemne i być może pozbawiony nawet sensu, zaś rolą rodzica jest, by wyjaśnić, dlaczego powinniśmy dbać o higienę i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wykłady o bakteriach niekoniecznie mogą dotrzeć do najmłodszych i nie do końca zobowiązują maluchowi konsekwencje pomijania pewnych czynności higienicznych. Dlatego też w przypadku najmłodszych dzieci w kwestii dbania o ich zdrowie pomocne mogą być chociażby różnego rodzaju zabawki.

Zabawki zachęcające do higieny

To, że zdrowie dzieci jest niezwykle ważne, stanowi kluczową kwestie przede wszystkim dla rodziców, ale niekoniecznie dla dzieci. Dlatego też maluchy niechętnie myją ręce i dbają o higienę, gdyż wydaje im się to nudne i niepotrzebne. Ciekawym rozwiązaniem mogą być zabawki, które będą nawiązywały do tego typu tematyki. O ile ciężko maluchom wyobrazić sobie jak wyglądają bakterie i zrozumieć sens całej higieny związanej z tym tematem, o tyle, jeżeli pokażemy im śmieszne zabawki, możemy w łatwiejszy i bardziej przejrzysty sposób wyjaśnić,  jak rozprzestrzeniają się zarazki. Znajdziemy do kupienia całe serie różnego rodzaju prezentacji, maskotek oraz figurek, które pomogą nam w zorganizowaniu ciekawych przykładów dla dzieci i wyjaśnieniu, jak mikroby atakują organizm człowieka, co tym samym powoduje, że staje się on słabszy i podatne na choroby. W ten sposób przedstawienie codziennej higieny nabierze ciekawszego wymianą. Zobrazowanie elementu ochrony przed bakteriami może zachęcić malucha do wykonywania czynności higienicznych i tym samym dziecko będzie robiło to dokładniej. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, by w żaden sposób nie przestraszyć dziecka a całą sytuację zobrazować w sposób zrównoważony i humorystyczny.

Warto edukować dzieci z zakresu zdrowia

Dbanie o odporności dziecka i budowanie jej z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Musimy jednak pamiętać o tym, że z raczkujących maluchów dzieci szybko przeobrażają się w istoty niezwykle rozumna i ciekawskie. Dlatego też nie możemy pomijać tego aspektu i powinniśmy bezwzględnie wszystko tłumaczyć dzieciom, a tym samym udzielać odpowiedzi na różnego rodzaju pytania. Jeżeli więc będziemy uczyć nasze pociechy o tym, że to właśnie one w ogromnym stopniu kształtują oraz odpowiadają za swoje zdrowie i jednocześnie samopoczucie, będziemy jednocześnie budować w nich odpowiedzialność za samych siebie. W przypadku, kiedy pokażemy im jak dbać o zdrowie, zyskamy większą pewność, dzieci będą pamiętały o tym również poza domem. Wpajanie im ważnych zasad może zaowocować pozytywnie w ich dalszym życiu. Oznacza to, że jeżeli nauczymy dziecko właściwego dbania o higienę, będziemy mieli niemalże pewność, że wejdzie to naszym pociechom nawyk. Z pewnością warto zacząć od wprowadzenia podstawowej anatomii człowieka oraz wytłumaczenia zagrożeń, które wynikają z braku ruchu oraz nieodpowiedniej postawy, która może wpłynąć na kondycję i zdrowie. Dlatego też warto zachęcać dzieci do aktywności oraz ćwiczeń, a tym samym zwracać uwagę na to, czy zachowują one prawidłową postawę ciała.

Ponadto powinniśmy zachęcać dzieci do codziennej higieny w miarę możliwości starać się ją uatrakcyjnić. W przypadku małych dzieci ciekawym rozwiązaniem będą grające oraz kolorowe szczoteczki do mycia zębów, minutniki, kolorowe ręczniki czy nawet zabawki do kąpieli. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na zakup zabawek do kąpieli, powinniśmy wybrać takie, które będą dla nas samych łatwe w utrzymaniu higieny.

Z pewnością należy zadbać również o to, by nasze dziecko dobrze się odżywiało. Dodajmy, że dbałość o zdrowie naszej pociechy jest procesem wielowymiarowym i długotrwałym. Dlatego też w miarę możliwości ogranicza i my słodycze i nie wprowadzajmy złych nawyków żywieniowych. Jeżeli dziecko będzie miało wpojone, jakie zasady zdrowego odżywiania obowiązują w domu, możemy liczyć na to, że i poza nim będzie chętnie spożywało takie posiłki.

Podsumowanie

Jak widać niezwykle ważne jest to, by w naszych dzieciach wyrabiać dobre nawyki, które pozytywnie wpłynął na zdrowie naszych dzieci i zaowocują w przyszłości. Rodzica jest, by poświęcać dziecku odpowiednią ilość czasu i w miarę możliwości zadbać o jego dobro, w tym także o zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.