Właściwa ochrona dzieci przed udarem słonecznym

Zimą każdy tęskni za latem. Nie ulega wątpliwości fakt, że mroźna miesiące są pełne uroku, jednak po wielu chłodnych tygodniach z utęsknieniem czekamy na ciepło i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać o tym, że zbyt długa ekspozycja na słońce może mieć dla nas negatywne konsekwencje. Jedną z nich jest przegrzanie cieplny, czyli popularny udar słoneczny. W sposób szczególny narażone są na to osoby starsze oraz dzieci. Nie ulega wątpliwości fakt, że maluchy chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu i uwielbiają bawić się na zewnątrz w upalne dni. Jak zatem powinniśmy chronić głowy najmłodszych? Jak zadbać o to, by uniknąć udaru słonecznego? Oto kilka wskazówek.

Jakie są objawy udaru słonecznego, czyli przegrzania?

Bardzo wiedzieć o tym, że uda słoneczny może objawiać się nawet do 8 godzin po zejściu z bezpośredniego działania na promieniowanie ultrafioletowe. Oznacza to, że po po udanym dniu spędzonym na świeżym powietrzu, na plaży, czy też nad jeziorem, dolegliwości mogą objawić się dopiero wieczorem czy nawet w nocy. Udar słoneczny, czyli przegrzanie cieplne może objawiać się między innymi zawrotami głowy, bólem głowę, dezorientację, nudnościami, potliwością czy też szybszym oddechem i przyspieszonym pulsem. Wtedy też również podnosi się temperatura naszego ciała. Niezwykle jest istotne to, by obserwować swój organizm i jeżeli zauważymy pewne dolegliwości związane z udarem cieplnym, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, gdyż przegrzanie cieplne może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Czapka z filtrem UV, czyli niezbędny element garderoby dziecięcej

Wiem już o tym, że nadmierna ekspozycja naszego ciała na słońce niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nawet podczas stosowania popularnych i dobrych kremów z filtrem często narażeni jesteśmy na poparzenia słoneczne czy innego rodzaju dolegliwości skórne związane z negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Warto pamiętać o tym, że poparzenia słoneczne, do których doszło w wieku dziecięcym, w późniejszym okresie stają się bardzo często przyczyną nowotworów skóry, w tym czerniaka. Dlatego też powinniśmy oprócz kremów z filtrem ochronnym stosować dobrej jakości ubrania z filtrem UV. I niewątpliwie coraz częściej jesteśmy świadomymi konsumentami, którzy chętnie sięgają to odzież z filtrem UV. Podobnie niezwykle ważne jest to, by chronić oczy naszych dzieci, których wzrok jeszcze nie do końca jest wykształcony i niezbyt dobrze radzi sobie z filtrowaniem promieniowania ultrafioletowego. Ale to nie wszystko, gdyż nie możemy zapominać o stosowaniu właściwej ochrony na głowę naszych maluchów. Niezwykle przydatny okaże się tutaj czapka z filtrem UV. Czapka z filtrem UV będzie o wiele lepszym wyborem niż słomkowe kapelusze czy zwykłe czapki z daszkiem.

Dla kogo czapka z filtrem UV?

Czapka z filtrem UV i jest przeznaczona po prostu dla dzieci. Mogą korzystać z jej różne grupy wiekowe. Dla najmłodszych maluchów czapka z filtrem UV będzie wykonana w ten sposób, że z powodzeniem dzięki wiązaniu, w sposób stabilny będzie mieściła się na główce malucha. Nieco starsze dzieci również powinny korzystać z czapki z filtrem UV, gdyż takie rozwiązania w pełni chroni ich głowę. Warto wiedzieć również o tym, że czapka z filtrem UV jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż została stworzona w ten sposób, by chronić również kark oraz szyję malucha.

Jak unikać negatywnych skutków promieniowania ultrafioletowego?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by w upalne dni unikać ekspozycji na bezpośrednie działanie promieniowania ultrafioletowego, czyli dokładnie między 11:00 a 15:00. W tym czasie warto pozostać w domu. Ponadto jeżeli planujemy spędzanie czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy wybierać zacienione miejsca. Niezwykle ważne jest to, by pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i tym samym zawsze przy sobie wziąć butelkę wody do picia. Istotne jest również to, by wybierać odzież z filtrem UV i tym samym nosiciel lekkie oraz przewiewna ubrania. Ponadto niezwykle ważne jest także unikanie poparzeń słonecznych, dlatego też nie możemy zapominać o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem i wybieraniu wspomnianej już odzieży UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.